Bize Ulaşın : +90 216 429 45 11 | info@tmco.com.tr

Talent Management Co.

Jim Flynn Röportajımız

Petek Demircioğlu Çelebi: Araştırmalarınız hangi konular hakkında?
Jim Flynn: 30 yıldan fazla süredir, gruplar arasındaki IQ farklarını araştırdım. En heyecan verici keşfim, 20. yüzyıl boyunca, gelişmiş ülkelerde, çok büyük IQ kazanımları (30 ila 50 puan arası) olduğunu bulmamdı (Flynn Etkisi)*.

Bu keşfim IQ testlerinin gerçekte ne ölçtüğünü tekrar düşünmeme sebep oldu. Cevabım, toplumun bizden zaman içinde göstermemizi beklediği hangi bilişsel kapasite ise. Ve bunlar biz modernleştikçe değişti.

Petek Demircioğlu Çelebi: Araştırmalarınızda hangi IQ testlerini kullanıyorsunuz?
Jim Flynn: Çoğunlukla Raven’ın İlerleyen Matrisleri ve Wechsler ya da Stanford-Binet testleri, ama bütün zihinsel testler bir çeşit veri verir.

Petek Demircioğlu Çelebi: Türkiye hakkındaki bulgularınız neler?
Jim Flynn: 2012 Cambridge kitabımda bahsettiğim gibi, Draw-a-Person** testinde kazanımlar söz konusu. Buna ek olarak ekonomik gelişimi, önümüzdeki 50 yılda, İngiltere kadar modern bir millet olacağının emarelerini taşıyor.

Petek Demircioğlu Çelebi: Türkiye’de ki büyük IQ kazanımlarını nasıl açıklıyorsunuz?
Jim Flynn: İnsanlara daha fazla ve daha bilime dayalı eğitim verilmesine sebep olan endüstriyel devrim, kadınların özgürleşmesine ve bilişsel olarak talepkar işler yaratılmasına vs. de sebep oldu. Bu trendler pek çok gelişmekte olan ülkeyi, her hangi bir iklim değişikliği veya politikadan kaynaklanan yönetim hatası ile kesintiye uğramadığı sürece, hızla Avrupa ülkeleri ile aynı hizaya getirecek.

* en.wikipedia.org/wiki/Flynn_effect
** en.wikipedia.org/wiki/Draw-a-Person_test

Yukarı Dön