Bize Ulaşın : +90 216 429 45 11 | info@tmco.com.tr

Talent Management Co.

Raven'ın İlerleyen Matrisleri™

Akışkan zekayı ölçmek için endüstri standartı

Raven'ın İlerleyen Matrisleri tümevarım akıl yürütme becerisinin değerlendirilmesinde endüstri lideridir ve altın standarttır. Karışıklıktan anlam üretmeyi, ilk defa yüzleştiği bir problemi çözmeyi, görevi tamamlamayı ve sonrasında yeni konseptler geliştirmeyi, bilinmeyen durumlardaki kompleks bilgileri algılamayı ölçer.

Yeni ve karmaşık bilgilerde veya konseptlerde kaybolmak ve problemleri yanlış algılamak günümüzün başarılı şirketleri için artık sorun oluşturmuyor. Raven'ın İlerleyen Matrisleri profesyoneller, yöneticiler ve başarı potansiyeli olan adaylar için kilittir. İleri seviyede gözlemleme, mantıklı düşünebilme, verimli ve yaratıcı problem çözme, soyut akıl yürütme ve öğrenebilme yetkinliklerini ölçer.

Bilişsel yeteneklerin ölçmek için sektörün en iyi testi olan Raven'ın İlerleyen Matrisleri kullanın.

Çalışanlarınız için Harika bir Değerlendirme

Raven'ın İlerleyen Matrisleri dilden gelen engellerden etkilenmez çünkü sözel olmayan bir testtir. Bu sayede farklı kültürlerden gelen yetenekli bireyler için adil bir ölçüdür. Bugünün çok kültürlü toplumu ve küresel iş gücü için önemli fayda sağlar. Adayların değerlendirilmesinde kültürel önyargıların azalmasına yardımcı olur.

Tarihçe

Raven'ın İlerleyen Matrisleri ilk olarak 1938'de Birleşik Krallık'ta yayınladı. JC Raven’ın üç oğlu, 1972'de İskoçya merkezli test yayıncısı JC Raven Ltd.'yi kurdu. 2004 yılında Harcourt Assessment, Inc. Harcourt Education'ın bir bölümü JC Raven Ltd.'yi satın aldı. Harcourt daha sonra Pearson PLC tarafından satın alındı.

Raven'ın İlerleyen Matrisleri tarihi boyunca sadece iş hayatında kullanılmadı. İlk versiyonu araştırma amacı ile geliştirildi. Dilden bağımsız, okuma ve yazma becerileri ile bunların kullanımı ve yorumlanmasının basitliği nedeniyle, hızlı bir şekilde yaygın pratik uygulama buldu. Örneğin, 1942'den bu yana İngiliz silahlı kuvvetlerine katılan herkes, SİM'nin yirmi dakikalık bir sürümünü almaktadır. Tüm dünyadaki (Sovyetler Birliği de dahil olmak üzere) birçok askeri servise tüm girenlerin (askere alınan askerlerin) Standart İlerleyen Matrisleri testi ile girmesi rutin bir yöntem olarak günümüze kadar gelmiştir. Bu servislerden gelen verileri bir araya getirmek, James R. Flynn'in nesiller arası IQ artışı puanlarının makul şüphenin ötesine geçmesini sağladı. Flynn'in dünyadaki IQ kazançları üzerine yol gösteren yayınları, kazanımların Flynn Etkisi olarak bilinmesine yol açtı. Robert L. Thorndike ve Flynn'den IQ skor kazançları bulma konusunda öncülük eden diğer araştırmacı John Raven tarafından Raven'ın İlerleyen Matrisleri ile yapılan çalışmalarda rapor edildi.

James R. Flynn'in TMCO ile konu hakkındaki röportajı için tıklayınız!

Yukarı Dön