Bize Ulaşın : +90 216 429 45 11 | info@tmco.com.tr

Talent Management Co.

Ezber Bozan Endeksi™

Organizasyonların Ezber Bozan Bireylere İhtiyacı Var

Gerçekten sürdürülebilir büyüme ve başarı için kavrayışlarıyla, vizyonlarıyla ve aksiyonlarıyla gerçekten bir şeyleri değiştirebilen insanlara ihtiyacımız var. Onlar yetenek grubunun içindeki yüksek performanslılardan çok daha fazlası...

Sadece kargaşa yaratan kişiler de değiller. Diğer insanlardan farklı gözüküyorlar.
İsimleri: Ezber Bozanlar

Bütün organizasyonlar, şirketlerin uzun vadeli başarılarını garanti altına alacak üstün yetenekli insanları arıyorlar. Sorun; görece çok küçük olan bu gruptaki, motivasyonları ve yetenekleri sayesinde ezberleri bozabilen ve bozmaya devam eden kişileri nasıl tanımlayacağımız?

Peki bir Ezber Bozan’ı nasıl tanıyacağız? Pek çok karakteristik özellik gösteriyorlar; yaratıcı ve tuhaf, hırslı ve tuttuğunu koparan, odaklanmış ve dayanıklı, zeki ve vizyonları olan kişiler.

Dr. John Mervyn-Smith liderliğinde ‘’Bir Ezber Bozan’ın DNA’sı’’ çalışması tamamlandı. Ekip; Ezber Bozanların belirleyici özelliği olan iki faktör keşfetti. Enteresan olan şey, psikoloji bakış açısından baktığımızda genellikle bu iki özelliğin pek bir arada bulunmuyor olması.

Bu iki faktör

Hayal Gücü: Bu faktör, yaratıcı düşünme ile ilişkilendiriliyor ancak sadece uygulamalı ortamlarda. "Bir şeyleri farklı yapma" arzusu ile yani daha etkin ürünler ve sistemler icat etmeye ve güncel problemleri teknoloji ile çözmeye olan bir ilgi ile ilişkilendiriliyor. Bu faktör inovasyonun ve aykırı düşünmenin kalbinde yer alıyor. Ancak bu sanatsal değil, bilimsel ve problem çözmeye yönelik yaratıcılık.

Üretken Takıntı (Obsesyon): Bu faktör işle ilgili konulara ciddi şekilde odaklanabilme becerisi ile ilişkilendiriliyor. Saplantı veya saplantılı takıntılı bozukluk (OCD) gibi hastalıklarla ilgisi yok. İnovatörlerde rastlanan, devamlı olarak problemleri çözmeye yönelik bir adanmışlık ve odaklanma becerisi ile ilişkilendiriliyor. Akışa girip, sağlıklı ve tüm hayatı kaplayan bir tutkuya sahip olmakla ilgili. Yani daha verimli, daha etkin, daha ucuz ve daha kullanıcı dostu ürünler, servisler ve teknolojiler üretmeye yönelik sağlıklı bir davranış.

Dr. Adrian Furnham'ın Ezber Bozanlar hakkındaki makalesi için tıklayınız.

Yukarı Dön